Archive | January, 2019

SAN JUAN

Ordine d’arrivo 1) Fernando Gaviria UAD 4:20:26 2) Peter Sagan BOH 3) Álvaro Hodeg DQT 4) Simone Consonni UAD 5) Luca Pacioni NSK 6) Matteo Maluccelli CJR 7) Nelson A. Soto CJR 8) Imerio Cima NIP 9) Nikolas Maes LTS 10) Ricardo Escuela AVF

Posted in Professionisti0 Comments

SAN JUAN

ORDINE D’ARRIVO 1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 0:13:41 2 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:00:12 3 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:12 4 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:16 5 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:16 6 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:00:21 7 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:26 8 Tom Bohli (SUI) UAE Team Emirates 0:00:28 9 Laureano Rosas (Arg) Asociacion Civil Mardan 0:00:30 10 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Medellin 0:00:31 CLASSIFICA GENERALE 1 Julian Alaphilippe (Fra) Deceuninck – Quick Step 7:15:16 2 Fernando Gaviria Rendon (Col) UAE Team Emirates 0:00:18 3 Valerio Conti (Ita) UAE Team Emirates 0:00:22 4 Remco Evenepoel (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:22 5 Felix Großschartner (AUT) Bora – Hansgrohe 0:00:26 6 Winner Andrew Anacona (Col) Movistar Team 0:00:26 7 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:32 8 Laureano Rosas (Arg) Asociacion Civil Mardan 0:00:40 9 Oscar Miguel Sevilla Rivera (Esp) Medellin 0:00:41 10 Simone Consonni (Ita) UAE Team Emirates 0:00:44

Posted in Professionisti0 Comments

SAN JUAN

Ordine d’arrivo 1) Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) 2) Simone Consonni (UAE Team Emirates) s.t. 3) Peter Sagan (Bora Hangrohe) s.t. 4) Jens Keukeleire (Lotto Soudal) s.t. 5) Daniel Zamora (AVF) s.t. 6) Carlos Barbero (MOV) s.t. 7) Richard Carapaz (MOV) s.t. 8) Germán N. Tivani (AVF) s.t. 9) Francesco Gavazzi (ANS) s.t. 10) Hideto Nakane (NIP) s.t. Classifica generale 1) Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) in 3:58:38 2) Julian Alaphilippe (Deceuninck – Quick Step) a 3″ 3) Simone Consonni (UAE Team Emirates) a 7″ 4) Peter Sagan (Bora Hangrohe) a 9″ 5) Alono M. Gamero (PER) a 12″ 6) Ricardo Escuela (AVF) a 13″ 7) Weimar a. Roldán (MED) s.t. 8) Germán N. Tivani (AVF) s.t. 9) Aleksandr Grigorev (STA) s.t. 10) Valerio Conti (UAD) s.t.

Posted in Professionisti0 Comments

SAN JUAN

Ordine d’arrivo 1) Fernando Gaviria (UAE Team Emirates) 2) Matteo Malucelli (Caja Rural Seguros RGA) 3) Sam Bennett (Bora Hansgrohe) 4) Luca Pacioni (Neri Sottoli Selle Italia KTM) 5) Alvaro Hodeg (Deceuninck Quick Step) 6) Rudy Barbier (Israel Cycling Academy) 7) Ricardo Escuela (Agrupacion Virgen De Fatima) 8) Mark Cavendish (Team Dimension Data) 9) Peter Sagan (Bora Hansgrohe) 10) Manuel Belletti (Androni Giocattoli)

Posted in Professionisti0 Comments

DOWN UNDER

1 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 3:30:14 2 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:00 3 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:00 4 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:00:03 5 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:06 6 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:10 7 Michael Woods (Can) Team EF Education First 0:00:15 8 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:17 9 Tom-Jelte Slagter (Ned) Team Dimension Data 0:00:17 10 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:17

CLASSIFICA FINALE 1 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 20:30:42 2 Richie Porte (Aus) Trek – Segafredo 0:00:13 3 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:17 4 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:19 5 Rohan Dennis (Aus) Bahrain – Merida 0:00:26 6 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:33 7 Michael Woods (Can) Team EF Education First 0:00:38 8 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:40 9 Diego Ulissi (Ita) UAE Team Emirates 0:00:40 10 Dries Devenyns (Bel) Deceuninck – Quick Step 0:00:40

Posted in Professionisti0 Comments

DOWN UNDER

ORDINE D’ARRIVO 1 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 3:37:00 2 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00 3 Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00 4 Jens Debusschere (Bel) Team Katusha – Alpecin 0:00:00 5 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00 6 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:00:00 7 Cees Bol (Ned) Team Sunweb 0:00:00 8 Ryan Gibbons (RSA) Team Dimension Data 0:00:00 9 Wout Poels (Ned) Team Sky 0:00:00 10 Davide Ballerini (Ita) Astana Pro Team 0:00:00

Posted in Professionisti0 Comments

4^ Tappa – Santos Tour Down Under – Unley – Campbelltown (Aus) W.T.

Ordine d’arrivo: 1° Daryl Impey (Mitchelton Scott) 3h03’27” 2° Patrick Bevin (CCC Team) 3° Luis Leon Sanchez (Astana) 4° Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin) 5° Ruben Fernandez (Movistar) 6° George Bennett (Jumbo Visma) 7° Diego Ulissi (UAE Team Emirates) 8° Michael Woods (EF Education First) 9° Chris Hamilton (Sunweb) 10° Dylan Van Baarle (Sky) Classifica generale: 1° Patrick Bevin (CCC Team) 2° Daryl Impey (Mitchelton Scott) a 7″ 3° Luis Leon Sanchez (Astana) a 11″ 4° Chris Hamilton (Sunweb) a 21″ 5° Ryan Gibbons (Dimension Data) 6° Jan Polanc (UAE Team Emirates) 7° George Bennett (Jumbo Visma) 8° Ruben Guerreiro (Katusha Alpecin) 9° Diego Ulissi (UAE Team Emirates) 10° Michael Woods (ED Education First)

Posted in Professionisti0 Comments

DOWN UNDER

ORDINE D’ARRIVO 1 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 3:46:06 2 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:00 3 Daryl Impey (RSA) Mitchelton – Scott 0:00:00 4 Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00 5 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 0:00:00 6 Jan Polanc (Slo) UAE Team Emirates 0:00:00 7 Ruben Guerreiro (Por) Team Katusha – Alpecin 0:00:00 8 Tadej Pogacar (Slo) UAE Team Emirates 0:00:00 9 Christopher Hamilton (Aus) Team Sunweb 0:00:00 10 Domenico Pozzovivo (Ita) Bahrain – Merida 0:00:00

Posted in Professionisti0 Comments

DOWN UNDER

ORDINE D’ARRIVO 1 Patrick Bevin (NZl) CCC Team 3:14:31 2 Caleb Ewan (Aus) Lotto – Soudal 0:00:00 3 Peter Sagan (Svk) Bora – Hansgrohe 0:00:00 4 Danny Van Poppel (Ned) Team Jumbo – Visma 0:00:00 5 Jasper Philipsen (Bel) UAE Team Emirates 0:00:00 6 Phil Bauhaus (GER) Bahrain – Merida 0:00:00 7 Elia Viviani (Ita) Deceuninck – Quick Step 0:00:00 8 Luis León Sanchez (Esp) Astana Pro Team 0:00:00 9 Kiel Reijnen (USA) Trek – Segafredo 0:00:00 10 Kristoffer Halvorsen (Nor) Team Sky 0:00:00

Posted in Professionisti0 Comments

DOWN UNDER

ORDINE D’ARRIVO

1 VIVIANI Elia (DECEUNINCK – QUICK – STEP) 3:19:47
2 WALSCHEID Maximilian Richard (TEAM SUNWEB) 0:00:00
3 MARECZKO Jakub (CCC TEAM) 0:00:00
4 BAUHAUS Phil (BAHRAIN – MERIDA) 0:00:00
5 GIBBONS Ryan (TEAM DIMENSION DATA) 0:00:00
6 PHILIPSEN Jasper (UAE TEAM EMIRATES) 0:00:00
7 HALVORSEN Kristoffer (TEAM SKY) 0:00:00
8 SAGAN Peter (BORA – HANSGROHE) 0:00:00
9 VAN POPPEL Danny (TEAM JUMBO – VISMA) 0:00:00
10 HOELGAARD Daniel (GROUPAMA – FDJ) 0:00:00

Posted in Professionisti0 Comments